Kifordult a Hold belseje – Így lett olyan, amilyennek ma ismerjük
Kevesen tudják, de a Hold nem mindig olyan volt, mint amilyennek ma ismerjük. A kutatásokból kiderül, hogy a kezdeti állapota nem is lehetett volna különbözőbb a maitól. A drasztikus változás azonban nem mindennapi módon ment végbe. Az égitest egy adott ponton tulajdonképpen “kifordult magából”, és így a Hold belseje került a kívülre, a korábbi felszíni réteg pedig teljesen átalakult, és belső réteggé vált.
A Hold születéséről és történetéről viszonylag keveset tudunk, de így is nagy meglepetést okozott, amikor kiderült, hogy évmilliárdokkal ezelőtt az égitest egyszer csak “kifordult”, írja a Unilad.

Forrás: Pixabay
Forró magmatenger
Az Arizonai Egyetem kutatói szerint a Hold eredetileg forró volt, felszínét pedig teljes egészében folyékony magmaréteg fedte. Az így megolvadt kőzetréteg aztán fokozatosan hűlni kezdett, ezzel egyfajta kérget kialakítva, az alatta lévő réteg azonban továbbra is képlékeny maradt. A magma kikristályosodásakor a szilárd elemek végül lesüllyedtek, felolvadtak, és ebben az állapotbsn újra kiemelkedtek a felszínre.
A folyamat nagy vonalakban egyszerűnek tűnik, de ennek ellenére rengeteg kérdés is felmerül, például az, hogy a szilárd rész egyben, vagy több, kisebb darabban mozgott. A NASA kutatói még azt is valószínűnek tartják, hogy a folyamatot ugyanaz az aszteroida váltotta ki, aminek hatására a Déli-sark-Aitken-medence is kialakult.

Forrás: depositphotos.com
Az viszont vitathatatlan tény, hogy a felfedezés fontos szerepet játszott a Hold belsejének felfedezésében. A folyamat a becslések körülbelül 4,22 milliárd évvel ezelőtt mehetett végbe, derül ki a The Independent cikkéből, amihez látványos videóanyag is készült.
Feltérképezni a Hold belsejét
A Hold felderítése nem most kezdődött, és még bőven akad kutatnivaló. Számtalan modell készült, a munkában különösen jelentős szerepet játszott a holdraszálláskor gyűjtött kőzetminta is. Most azonban bebizonyosodott, hogy az égitest történetének megértéséhez a válasz a felszín alatt rejtőzhet.

A Hold belseje rétegek szerint
Forrás: Wikimedia Commons
Ezeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni